Коробка передач КамАЗ
Частина 3
Продовження. Початок статті тут: частина 1, частина 2
Дільник передач КамАЗ (мал. 63) дозволяє збільшити вдвічі число передач, отримувати передавальні числа, близькі до середнього значення двох сусідніх п'ятиступінчасті коробок передач, і змінювати швидкість і величину тяги автомобіля приблизно в 1,25 рази.
Мал. 63. Дільник передач КамАЗ: 1 - склянка заднього підшипника проміжного валу; 2 - роликопідшипник; 3 - проміжний вал; 4 - картер; 5 - шарикопідшипник; 6 - стопорне кільце; 7 - кільце ущільнювача; 8, 13, 24 і 26 - прокладки; 9 - кришка переднього підшипника проміжного валу; 10 - наполеглива шайба; 11 - стопорная планка; 12 - шестерня проміжного вала; 14 - первинний вал; 15 - сальник; 16 - важіль вилки механізму перемикання; 17 - сухар вилки; 18 - вилка механізму перемикання; 19 - валик вилки; 20 - гайка; 21 - установча втулка шарикопідшипника; 22 - маслонагнетательное пристрій; 23 - шарикопідшипник; 25 - кришка підшипника первинного вала; 27 - кришка люка; 28 - сегментна шпонка; 29 - синхронізатор; 30 - шестерня первинного валу; 31 - роликопідшипник
Дільник передач має картер, відлитий як одне ціле з картером зчеплення, В гніздах картера на кулько і роликопідшипниках встановлені первинний 14 і проміжний 3 вали подільника. Передній шарикопідшипник первинного валу з сальниковим ущільненням розміщений в виточенні колінчастого вала двигуна. Кулькові підшипники задньої опори первинного валу і передньої опори проміжного валу застопорені кільцями від осьових переміщень щодо картера.
Ведуча шестерня 30 первинного валу змонтована на спеціальних роликопідшипниках 31. Шестерня 12 проміжного вала запрессована на вал і закріплена шпонкою.
Співвісність проміжних валів подільника і основний коробки передач досягається за рахунок установки центруючих склянок, поміщених в гніздах підшипників валів. Ці вали з'єднуються шлицами.
Примусову мастило переднього підшипника і підшипників шестерень вторинного валу основної коробки забезпечує спеціальне розташоване на первинному валу подільника маслонагнетающее пристрій, до якого масло надходить самопливом по лотку і каналах, виконаним в картері і кришці підшипника первинного вала дільника. Масло до підшипників підводиться по каналах в первинному і вторинному валах, а також в маточинах шестерень.
Необхідний рівень масла в картері подільника підтримується внаслідок циркуляції масла через два отвори в стінках картеров подільника і основний коробки передач. У нижній частині картера є зливний отвір, що закривається пробкою з магнітом.
Сальники кришок підшипника первинного вала дільника оберігають внутрішню порожнину коробки від попадання пилу і бруду, а також запобігають витік масла.
Для включення вищої і нижчої передач подільника на шліцах первинного валу встановлений синхронізатор, пристрій якого аналогічно пристрою синхронізатора в основний коробці. Каретка синхронізатора переміщається поршнем силового циліндра механізму управління перемиканням передач через важіль і вилку, жорстко закріплені на валику важеля силового циліндра.
Механізмом перемикання передач дільника КамАЗ управляє пневматична система, яка складається з редукційного клапана 2 тиску, крана 7 керування дільником, клапана 5 включення дільника, воздухораспределителя 4, силового циліндра 3 і повітропроводів (мал. 64).
Клапан 5 включається упором 6, закріпленим на штовхачі важеля вимикання зчеплення. Пневматична система подає повітря в силовий циліндр тільки при повністю вимкненому зчепленні, що дозволяє заздалегідь вибрати ту чи іншу передачу в дільнику. Редукційний клапан відрегульований на тиск 4,2 кгс/см2.
Мал. 64. Схема пневматичної системи управління дільником КамАЗ 740: Н - нижча передача в дільнику; В - вища передача в дільнику, I - від ресивера; 1 - важіль перемикання передач з перемикачем крана управління; 2 - редукційний клапан; 3 - силовий циліндр; 4 - повітророзподільник; 5 - клапан включення дільника передач; 6 - упор; 7 - кран
При включенні перемикача в положення В або Н трос, укладений в оплетку переміщує золотник крана 7 управління, в результаті чого стиснене повітря від редукційного клапана 2 підводиться до повітророзподільника 4 і встановлює золотник в одному з двох положень. При натисканні на педаль зчеплення упор 6 відкриває клапан 5 включення дільника, і через нього стиснене повітря в залежності від положення золотника розподільника повітря надходить в ту чи іншу порожнину силового циліндра 3.